کارت های Visa Card و Master card از معروفترین کارت ها می باشند و در سرتاسر دنیا از آن ها استفاده می شود. سوالی که بسیاری از مواقع ممکن است برای شما مطرح شود، تفاوت میان این دو کارت و موارد استفاده از آن ها است. در این مقاله می خواهیم به بررسی ویژگی این کارت ها و تفاوت های میانشان بپردازیم.
بسیار پیش آمده است که در فضای اینترنت و دیجیتال جهت انجام خریدی اینترنتی با صفحات پرداخت ویزا کارت و مستر کارت مواجه شده اید. در این مواقع یکی از ملزومات جهت پرداخت آنلاین، داشتن یک کارت بانکی ارزی است که با آن بتوان این کار را به انجام رساند. کارت های Visa Card و Master card از معروفترین این کارت ها می باشد و در سرتاسر دنیا از آن ها استفاده می شود. این دو نام، نامی شناخته شده برای مردم در سراسر جهان است، اما سوالی که بسیاری از مواقع ممکن است برای شما مطرح شود، تفاوت میان این دو کارت و موارد استفاده از آن ها است. در این مقاله می خواهیم به بررسی ویژگی این کارت ها و تفاوت های میانشان بپردازیم.

مسترکارت یا ویزاکارت ؟

معمولا در هنگام خرید کارت های ارزی در ایران، فروشندگان تاکید زیادی روی نوع کارت یعنی Visa Card یا Master Card بودن آن دارند. بنابراین سوالاتی که هنگام خرید یک کارت ارزی ممکن است برای شما ایجاد شود این است که کدام برند را انتخاب کنیم؟ وجود انواع کارت های ارزی بانکی با نام های مختلفی مثل مستر کارت (Master Card)، ویزا کارت (Visa card)، امریکن اکسپرس (American Express) و غیره چه ضرورتی دارد و این کارت ها چه تفاوت هایی با هم دارند؟ هر کدام چه مزایا و چه معایبی دارند؟
برای پاسخ به این سوالات ابتدا لازمست با این نام ها و مکانیزم کار آن ها بیشتر آشنا شویم. بطور کلی نوع کارت (ویزا/مستر/آمریکن اکسپرس و …) صرفا بیانگر نام کمپانی است که مجموعه ای از خدمات مرتبط با کارت را به بانک صادر کننده ارائه می دهد. بطور مثال داشتن ویزاکارت بدین معنی است که دارنده کارت، دارای یک حساب بانکی در یک بانک خارجی است و خدمات کارت مرتبط با آن حساب را، شرکت ویزاکارت تقبل نموده است.
این شرکت های صادرکننده و پشتیبان کارت نیز شرکت هایی بزرگ و بین المللی هستند که از نقطه نظر سرعت و امنیت و … تفاوت های چندانی با یکدیگر ندارند.
بنابراین آن چه لازم است در رابطه با خرید کارت برای شما مهم باشد، ویژگی ها، امکانات و محدودیت های کارت ارزی است و نه شرکت اصلی صادر کننده و پشتیبان کارت که ممکن است نام هایی چون مستر کارت (Master Card)، ویزا کارت (Visa card)، امریکن اکسپرس (American Express) و غیره باشد. در نتیجه ویژگی های کارت و تطابق آن با نیازهای شماست که باید به آن توجه نمائید. پس ابتدا لازمست بدانید چه نیازهایی دارید و مبتنی بر این نیازها، کارتی را تهیه کنید که بیشتر پاسخگوی این نیازهاست.
این مقاله در ادامه به شما کمک خواهد کرد که هنگام خرید یک کارت ارزی انتخاب بهتری داشته باشید و راحت تر تصمیم گیری نمایید.

آشنایی با ویژگی های انواع کارت

با توجه به مطالبی که بیان شد، در ادامه به برخی از ویژگی های کارت های ارزی، اهمیت و کاربرد آن ها می پردازیم:

  • دارا بودن یا دارا نبودن کنترل پنل آنی: با استفاده از کنترل پنل آنی می توان تراکنش های کارت، جزئیات این تراکنش ها و موجودی کارت را در هر لحظه مشاهده کرد. کنترل پنل آنی همچنین تراکنش های موفق و ناموفق را به شما نشان می دهد.
  • ارسال یا عدم ارسال پیامک برای تراکنش های کارت: یکی دیگر از قابلیت های یک کارت امکان دریافت SMS کسر وجه از حساب کارت شما به شماره تلفن همراهتان در ایران است. وجود این ویژگی برای یک کارت می تواند در صورت نبود کنترل پنل آنی، جایگزین مناسبی باشد.
  • میزان کارمزد به ازای هر تراکنش و پرداخت آنلاین: کارمزدی است که ممکن است به ازای تبدیل ارز از حساب شما کم شود. این کارمزد معمولا در حدود ۲.۵ تا ۴ درصد است.

    کارمزدی که در اینجا بیان شده است به معنی کارمزدی است که برخی کارت ها بابت تبدیل ارز از حساب شما کم می کنند، بطور مثال اگر کارت شما از امارات صادر شده باشد، ممکن است بعضی شرکت ها در تمامی پرداخت ها، واحد پولی شما را تبدیل به درهم کرده و بعد پرداخت را انجام دهند. بنابراین اطلاع از این مسئله در کاهش هزینه های پرداختی شما موثر است، چون برخی مواقع این کارمزد رقم قابل توجهی می شود.

  • میزان سقف (مبلغ و تعداد) برداشت پول از کارت: حداکثر سقف برداشت پول در یک روز است که می تواند مربوط به سقف برداشت خرید آنلاین، خرید حضوری و یا برداشت از خودپرداز باشد.
  • با نام یا بدون نام بودن کارت: اینکه نام شما روی کارت درج شده است یا خیر، که در صورت درج شدن نام روی کارت، چاپ برجسته یا غیر برجسته آن مورد اهمیت است که در ادامه توضیح داده شده است.
  • برجسته بودن یا نبودن اطلاعات درج شده بر روی کارت: اطلاعات روی کارت می تواند به صورت برجسته یا غیر برجسته چاپ شده باشد. یکی از ویژگی های برجسته بودن این اطلاعات این است که به طور معمول کارت هایی که نام روی آن ها به صورت برجسته درج شده است برای اجاره ماشین در خارج از کشور می توانند استفاده شوند.
  • امکان یا عدم امکان دریافت پول بوسیله کارت از عابر بانک: این ویژگی مخصوص کارت های ویژه متصل به حساب بانکی است. کارت های Pre-Paid این امکان را نخواهند داشت.
  • فیزیکی یا مجازی بودن کارت: کارت ها یا فیزیکی است یا مجازی. کارت های مجازی دارای مشخصات کامل یک کارت فیزیکی مانند Card Number، CVV2 هستند، اما فیزیک کارت در اختیار شما نیست و در مواردی خاص که فروشنده جهت تایید هویت شما، اسکن پشت و روی کارت را درخواست کند، قابل استفاده نیست.

نکاتی که در بالا ذکر شد، همان چیزی است که شما باید هنگام تهیه یک کارت به آن ها دقت کنید و از فروشنده ی کارت بخواهید تا این ویژگی های را برایتان مشخص کند تا بتوانید بسته به نیازتان کارت مناسب را انتخاب کنید. در صورتی که نیاز به اطلاعات کاملتری درباره ویژگی هایی که در بالا ذکر شده است دارید می توانید به مقاله “انواع کارت های ارزی بین الملی” و “مستر کارت/ویزا کارت چگونه کار می کند؟” مراجعه نمائید.

با توجه به مطالب ذکر شده آیا هیچ گونه تفاوتی میان Master card و Visa Card وجود دارد؟

پاسخ کلی به این سوال این است که خیر، تفاوت عمده ای وجود ندارد و هر دوی این شرکت ها سیستم های پرداخت هستند و خود آنها به شما اعتباری نمی دهند بلکه بستر پرداخت را جهت صدور کارت اعتباری توسط بانک ها فراهم می آورند. هر دوی این کارت ها در سراسر جهان قابل استفاده و معتبر هستند که می توانید از آن ها در مسافرت های خارج از کشور، پرداخت هزینه هتل ها و خرید در فروشگاه ها استفاده کنید.
گرچه شاید بتوان تفاوت هایی جزئی بین این دو شرکت نام برد. به عنوان مثال در مناطقی ممکن است گستردگی شبکه پرداخت و خدمات رسانی این کارت ها با دیگری کمی متفاوت باشد. بطور مثال، Visa card دارای ده ها میلیون درگاه پرداخت و بیش از دو میلیون دستگاه خودپرداز در بیش از ۲۰۰ کشور جهان است. در همین حال Master card نیز دارای همین تعداد دستگاه POS و خودپرداز در بیش از ۲۱۰ کشور جهان است. بسیار به ندرت پیش می آید که مثلا فروشگاهی (یا یک وب سایت) یکی از این کارت ها را قبول و دیگری را رد کند، بنابراین هر دو کارت مستر و ویزا تقریبا به یک اندازه قابلیت استفاده دارند و این که کدام یک از این دو شرکت یک کارت را صادر نموده است، ذاتاً تغییری در ویژگی های آن کارت ایجاد نمی کند و در نهایت ویژگی های کارت ها (که در مقاله ذکر شد) میان آن ها تمایز ایجاد می نماید. ویژگی هایی که شما به عنوان یک خریدار پیش از تصمیم گیری برای خرید یک کارت بایستی از آن ها آگاه شده باشید.