به طور کلی مقایسه بین این دو روش پرداخت آنلاین (یعنی کارت‌های اعتباری بین‌المللی و Paypal) را از دو منظر می‌توان انجام داد: نخست مقایسه میان امکانات متفاوتی است که این دو روش در اختیار ما قرار می‌دهند و دوم مقایسه میان مشکلات، خطرات و موانعی است که برای ما ایرانیان به طور خاص به همراه دارد زیرا با توجه به اینکه ما تحت تاثیر تحریم های ایالات متحده قرار داریم با محدودیت‌هایی جهت استفاده از خدمات این شرکت‌های آمریکایی نیز روبرو هستیم.
در حال حاضر به دلیل گسترش روز افزون دسترسی کاربران به اینترنت پر‌ سرعت، تغییرات بنیادین و بسیار زیادی در تمامی زمینه‌ها رخ داده است. همچنین فرآیند خرید و پرداخت هزینه‌ها یا دریافت پول نیز همراه با این روند در یک دهه گذشته دگرگون شده است، روندی که هر روز بر سرعت آن افزوده می‌شود. با توسعه کسب و کار‌های کوچک اینترنتی و خرده فروشی‌های آنلاین بین المللی، راه‌های سنتی پرداخت دیگر به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای صاحبان کسب و کار باشد. نگاهی گذرا به ابزارها و محصولاتی که تنها در ۲۰ سال اخیر در این زمینه تکامل یافته‌اند، به خوبی نشان می‌دهد که هر روز بیشتر از دیروز نقل و انتقال پول به صورت حواله، Money Order و چک‌های بانکی، جای خود را به ابزارهای نوین با سهولت و سرعت بیشتر به نام پرداخت آنلاین (Online Payment) داده‌اند. روشی که هر روز شکل جدیدی به خود می‌گیرد.

درگاه‌های پرداخت پی‌پال (Paypal)، ویزا (Visa) و مستر‌کارت (MasterCard) با سابقه‌ترین روش‌های پرداخت آنلاین هستند که به دلیل همین سابقه، در حال حاضر فراگیرترین و پراستفاده‌ترین ابزارهای Online Payment در گوشه و کنار دنیا محسوب می‌شوند. از این رو اکثریت قریب به اتفاق وب سایت‌هایی که کالا یا خدمات ارائه می‌کنند، از این درگاه‌ها برای دریافت مبالغ از مشتریان خود، استفاده می‌کنند.
این ابزارها یعنی درگاه‌های مستر، ویزا و پی‌پال، روش‌هایی ایده‌آل برای یک کسب و کار جهت دریافت پول در مقیاس‌های نسبتاً کوچک (زیر ۱,۰۰۰ دلار در هر تراکنش) و به تعداد زیاد در روز هستند. به عنوان مثال وب‌سایتی را در نظر بگیرید که روزانه بیش از ۱,۰۰۰ مورد خرید در آن انجام می‌شود که بالاترین عدد پرداختی توسط مشتریان در یک تراکنش، برابر با ۷۰۰ دلار بوده است. بدین ترتیب درگاه‌های ویزاکارت، مسترکارت یا پی‌پل به خاطر سرعت و امنیت بالا و سادگی استفاده و از همه مهمتر، گستردگی و فراگیر بودن آن‌ها در بیشتر کشورهای جهان، گزینه‌ای مناسب برای چنین شرکتی است. برای درک مزیت‌های این روش، آن را از نظر سرعت استفاده و سادگی با این روش که هر یک از کاربران برای انجام خرید کالا یا خدمات نیازمند Money Transfer یا ارائه Check باشند مقایسه کنید.
با توجه به اینکه درگاه‌های ویزا (Visa) و مستر (Master) هر دو تقریبا با روشی مشابه عمل می‌کنند، در این مقاله ما آن‌ها را تحت عنوان یک روش و با نام کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسته بندی و نام گذاری می‌کنیم و این دو را به عنوان یک مجموعه مشابه با روش پرداخت پی‌پل (Paypal) مقایسه می‌کنیم.
به طور کلی مقایسه بین این دو روش پرداخت آنلاین (یعنی کارت‌های اعتباری بین‌المللی و Paypal) را از دو منظر می‌توان انجام داد: نخست مقایسه میان امکانات متفاوتی است که این دو روش در اختیار ما قرار می‌دهند و دوم مقایسه میان مشکلات، خطرات و موانعی است که برای ما ایرانیان به طور خاص به همراه دارد زیرا با توجه به اینکه ما تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده قرار داریم با محدودیت‌هایی جهت استفاده از خدمات این شرکت‌های آمریکایی نیز روبرو هستیم، از این رو ابتدا به بررسی امکانات کلی این ابزارها و سپس به بررسی مخاطرات کار با آن‌ها در ایران می‌پردازیم.

تفاوت‌های ساختاری پی‌پال با ویزا/مستر‌کارت

 • فرآیند پرداخت و استفاده از خدمات
  به طور کلی می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت میان این دو سرویس، در فرایندی است که کاربر برای ساخت حساب کاربری و پرداخت در آن‌ها طی می‌کند. برای استفاده از خدمات کارت‌های ویزا/مسترکارت لازم است کاربر یک حساب بانکی داشته باشد تا بانک مورد نظر او، روی آن حساب، کارت نقدی (Debit Card) یا اعتباری (Credit Card) را صادر نماید. پس از صدور کارت اعتباری (Visa/Master Card) برای انجام خرید‌های اینترنتی کافی است کاربر همیشه کارت یا اطلاعات آن را به همراه داشته باشد و در درگاه‌های پرداخت آنلاین از آن اطلاعات استفاده نماید. این فرآیند درست مشابه خرید اینترنتی در ایران با کارت‌های عضو شتاب است.
  اما برای استفاده از خدمات پی‌پال لازم است کاربر ابتدا یک حساب کاربری در وب سایت پی‌پال یعنی Paypal.com ایجاد و سپس حساب بانکی یا کارت اعتباری خود را به آن اکانت پی‌پل متصل کند. البته در مراحل بعدی پی پال به مرور اطلاعات بیشتری را از کاربر دریافت می‌نماید و از او درخواست مدارک مختلفی می‌کند تا کاربر بتواند از امکانات حساب پی پال خود استفاده نماید.
  بنابراین شاید این طور بتوان گفت که با توجه به اینکه صدور کارت در زمان افتتاح حساب در بانک مقدور است، فرایند دریافت کارت اعتباری نسبت به پی‌پال سنتی‌تر و شاید برای یک شهروند در کشورهایی مثل آلمان، استرالیا، مالزی و امارات متحده عربی آسان‌تر باشد. در مقابل پی‌پال به نسبت سرویسی مدرن‌تر محسوب می‌شود که کاربر برای استفاده از آن می‌بایست از حداقل دانش استفاده از اینترنت و ابزارهایی نظیر آدرس ایمیل برخوردار باشد.
 • درگاه پرداخت آنلاین
  برای صاحبان کسب و کار که برای ارائه خدمات خود نیاز به دریافت آنلاین وجه دارند، دریافت درگاه ویزا/مستر‌کارت مراحل اداری و دردسر‌های زیادی دارد، در حالی که این مراحل برای دریافت درگاه پی پال به مراتب ساده‌تر است تا آنجا که امروزه بسیاری از سایت‌های خرده فروشی تنها از درگاه پی پال برای فروش محصولات و خدمات خود استفاده می‌نمایند.
  البته در مورد موسسات و سازمان‌هایی که وجه دریافتی را به صورت یک حساب بانکی رسمی مدیریت می‌کنند (مانند سفارتخانه‌ها در امر مهاجرت یا دانشگاه‌ها) یک استثنا وجود دارد و این سازمان‌ها معمولا تنها از درگاه‌های ویزا/مستر‌کارت برای داد و ستد با مخاطبان خود بهره می‌جویند. شاید به این دلیل که نمی‌خواهند اطلاعات مهم خود را با شرکت پی‌پل به اشتراک بگذارند.
  البته این نکته نیز قابل ذکر است که پی‌پال امکان استفاده دارندگان مسترکارت و ویزا‌کارت را از درگاه خود فراهم آورده است، به این صورت که در داخل درگاه پی پال با استفاده از اطلاعات ورودی کارت‌ها به صورت آنی یک اکانت پی‌پال برای آن‌ها می‌سازد و با استفاده از اطلاعات مسترکارت یا ویزا‌کارت وارد شده توسط کاربر، کارت مربوطه را به اکانت پی‌پال ایجاد شده وصل می‌نماید و بدین ترتیب مبلغ پرداختی را از ویزا‌کارت یا مستر‌کارت کاربر کسر می‌کند.
  با وجود همه این موارد، همچنان سایت‌هایی که از درگاه ویزا/مسترکارت استفاده می‌کنند، از نظر تعداد، برتری قابل توجهی دارند.
 • ارسال وجه به صورت کارت به کارت
  برای خرده فروشی‌ها، صاحبان کسب و کارهای کوچک و Freelancer‌ها (کسانی که برای خودشان کار می‌کنند) امکان دریافت سریع و مستقیم وجه نظیر کارت به کارت کردن در ایران اهمیت زیادی دارد. این در شرایطی است که در سرویس‌های ویزا/مستر‌کارت چنین امکانی وجود ندارد و وجه تنها درحساب‌های بانکی که کارت روی آنها صادر شده است قابل انتقال می‌باشد. در نتیجه ویزا‌کارت یا مستر‌کارت ابزاری جهت انتقال وجه محسوب نمی‌شوند بلکه تنها برای خرید مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  اما پی‌پال با ارائه سرویسی به نام Send Money این قابلیت را فراهم کرده است که بتوان بین دو اکانت PayPal به راحتی پول جا به جا کرد. بدین ترتیب کسی که قصد دریافت پول دارد اکانت خود را که در واقع ایمیل ادرس اوست به پرداخت کننده اعلام می‌کند و سپس کسی که قصد پرداخت پول دارد در داخل پنل کاربری پی‌پل خود توسط گزینه Send Money و زدن چند دکمه ساده به اکانت پی‌پال شخص پول واریز می‌کند. به عبارت دیگر پی‌پال از ایمیل آدرس به عنوان شماره حساب استفاده می‌کند. در نتیجه پی‌پل هم ابزاری برای خرید و هم روشی برای انتقال پول در اینترنت است.

تفاوت‌های پی‌پال با ویزا/مستر‌کارت برای کاربران ساکن ایران

تا اینجا وجوه تمایز هر کدام از سرویس‌های ویزا/مستر و پی‌پال از دید کلی مورد بررسی قرار گرفت اما از منظری دیگر، با توجه به ارزی بودن وجوه در این سرویس‌ها و شرایط خاصی که برای کاربران ایرانی در استفاده از خدمات ارزی بین المللی وجود دارد می‌توان کاربران و نیازهای پرداختی آن‌ها را به چهار دسته کلی تقسیم بندی کرد و بدین شکل پی‌پال را با ویزا‌کارت یا مستر‌کارت در پاسخگویی به این نیاز‌ها مقایسه کرد:

 1. کاربر خارجی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد.
 2. کاربر خارجی دریافت کننده وجه
 3. کاربر ایرانی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد.
 4. کاربر ایرانی دریافت کننده وجه

در ادامه به مزایا و معایب استفاده از هر روش برای هر کاربر می‌پردازیم :

 • کاربر خارجی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد
  بیشتر وب سایت‌ها امکان استفاده از درگاه ویزا‌کارت و مستر‌کارت را به عنوان روش اصلی و درگاه پی‌پال را به عنوان یکی از روش‌های جایگزین در نظر می‌گیرند. تعدادی از سایت‌ها هم بنا به دلایلی فقط درگاه پی پال را پشتیبانی می‌کنند. برای مثال سایت خرید آنلاین معتبری همچون eBay که مالک PayPal نیز هست، تنها از درگاه پی پال برای واریز وجه هزینه کالاها استفاده می‌کند. اما از آنجا که با استفاده از ویزاکارت یا مستر‌کارت می‌تواند در درگاه پی‌پال نیز پرداخت آنلاین یا همان خرید را انجام داد، می‌توان گفت عملاً داشتن درگاه پی‌پال به معنای پشتیبانی از ویزا‌کارت و مستر‌کارت نیز هست. در مقابل اما سایت‌هایی وجود دارند که فقط درگاه ویزا‌کارت یا مستر‌کارت را دارند و امکان پرداخت با PayPal در این سایت‌ها وجود ندارد. نمونه آن وب سایت دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و سفارتخانه‌ها می‌باشد.
  ویزاکارت یا مسترکارت برای خرید حضوری با استفاده از دستگاه‌های POS نیز استفاده می‌شوند و همچنین با استفاده از Visa Card یا Master Card می‌توان از دستگاه‌های ATM وجه نقد دریافت کرد. در حالیکه پی پال تا چندی پیش چنین امکانی را نداشت و در حال حاضر نیز به صورت محدود در حال کار روی پروژه “PayPal Here” جهت استفاده برای پرداخت‌های حضوری است که به هیچ وجه از نظر گستردگی در فروشگاه‌های دنیا قابل مقایسه با ویزا‌کارت و مستر‌کارت نیست.
  در نتیجه به طور کلی می‌توان گستردگی درگاه‌های ویزا و مستر‌کارت را به مراتب بیشتر از PayPal دانست.
 • کاربر خارجی دریافت کننده وجه
  اگر مبلغ دریافتی کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار است، یک حساب پی‌پال برای دریافت وجه، گزینه‌ای مناسب است. سرعت و امنیت پی‌پال همراه با کارمزد پایین آن برای مبالغ زیر ۱,۰۰۰ دلار در مقایسه با Money Transfer از طریق بانک که امکان انتقال پول را از هر جای دنیا به هر جای دیگر مقدور می‌کند، آن را به گزینه‌ای منحصر به فرد برای میلیون‌ها کاربر تبدیل کرده است. مزیت دیگر پی‌پال، انعطاف پذیری بیشتری است که PayPal در طراحی سیستم خود از نظر میزان وابستگی خدماتش به یک حساب بانکی در نظر گرفته است. نکته دیگر پی‌پال، شبکه نسبتاً مستقل آن از دولت‌ها و سیستم مالیاتی است که بسته به کشوری که در آن از پی پال استفاده می‌شود، می‌تواند تا حدودی (به خصوص در مقیاس کوچک) راه گریزی برای پرداخت مالیات و کنترل کمتر دولت‌ها بر روی تک تک تراکنش‌ها باشد.
  با توجه به همه این مزایا، پی پال ابزاری کارآمد برای انتقال پول بین مردم دنیا با هزینه و زمان انتقال بسیار کوتاه برای مبالغ نسبتاً پایین است.
 • کاربر ایرانی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد
  مشکلات یک کاربر ایرانی در استفاده از سرویس‌های پرداخت انلاین بی‌شمار است و به دلیل این مشکلات و محدودیت‌ها، موسسه‌های واسطه‌ای پرداخت ارزی، برای تسهیل این روند دشوار برای کاربران ایجاد شده‌اند. همان‌طور که می‌دانید ایران در استفاده از سرویس‌های ویزا/مسترکارت و پی پال مورد تحریم است و این سرویس‌ها نمی‌توانند به صورت رسمی در ایران خدمات ارائه دهند.
  در مورد پی‌پال، مهم‌ترین مانع را می‌توان عدم امکان افتتاح حساب کاربری یا PayPal Account برای کاربران ایرانی دانست. یعنی کاربران ایرانی در همان ابتدای مسیر پرداخت که همانا داشتن یک حساب کاربری در پی پال است با مشکل روبرو هستند زیرا اجازه استفاده از وب سایت PayPal را با IP کشور ایران ندارند و در صورت شناسایی IP ایران، بلافاصله اکانت پی‌پل محدود (Limit) می‌شود و امکان استفاده از موجودی (Balance) پی‌پال نیز پس از Limit شدن وجود نخواهد داشت.
  ایجاد حساب تنها مانع سر راه نیست، در صورتیکه کاربر حتی با تغییر IP اقدام به ساخت اکانت کند، وقت آن فرا می‌رسد که پی‌پال به تدریج از کاربر مدارک هویتی و اقامتی، اثبات آدرس (Address Proof) و اتصال اکانت به حساب بانکی یا کارت بانکی را درخواست نماید. از آن جا که ارائه این مدارک مثل گذرنامه ایرانی یا فیش تلفن در ایران، بلافاصله منجر به بسته شدن حساب پی‌پال کاربر می‌شود، در این مرحله کاربران ایرانی پی‌پال با مانع بزرگتری روبرو می‌شوند.
  در اینجا پی به اهمیت کارت‌های ویزا/مسترکارت می‌بریم زیرا چنانچه کاربری تنها قصد پرداخت و خرید آنلاین داشته باشد، این امکان را دارا خواهد بود که به راحتی به وسیله انواعی از کارت‌های ویزا/مستر‌کارت که در حال حاضر در کشورمان توسط موسسه‌های مختلف ارائه می‌گردد، تقریبا هر پرداختی را به راحتی انجام دهند، بدون اینکه نگرانی‌های مشابه کار با پی‌پال در میان باشد. در نتیجه می‌توان گفت که عملا استفاده از کارت‌های ویزا/مستر‌کارت برای پرداخت به مراتب مناسب‌تر و راحت‌تر از پی‌پال خواهد بود.
  اگر می‌خواهید بیشتر در رابطه با محدودیت‌ها و مشکلات کار با پی پال در ایران بدانید، می‌توانید مقاله “خطرات کار با پی‌پال و روش‌های بی اثر کردن آن” را مطالعه نمایید.
 • کاربر ایرانی دریافت کننده وجه
  همانطور که در مورد کاربر خارجی دریافت کننده وجه گفته شد، می‌توان گفت برای کاربر ایرانی نیز، بهترین گزینه جهت دریافت وجه Paypal است، چرا که برای انتقال پول در سرویس‌های ویزا/مستر‌کارت، نیاز به اطلاعات حساب بانکی است. اما همه مشکلات و محدودیت‌های ذکر شده برای پی‌پل در اینجا نیز وجود دارد. پس یک راه حل مناسب می‌تواند استفاده از خدمات موسساتی مثل پارسلی پرداخت باشد که دارای حساب‌های پی‌پال می‌باشند. اگر شما نیز از افرادی هستید که می‌خواهید از طریق پی‌پال درآمد ارزی خود را دریافت نموده و دلار پی‌پال را نقد نمایید یا به عبارت بهتر به ریال تبدیل کنید، می‌توانید مقاله “فروش دلار PayPal (نقد کردن درآمد ارزی از طریق پی‌پال)” را مطالعه نمایید.
  شایان ذکر است که از نظر کارمزد، خدماتی که هر کدام از سرویس‌های پی پال و ویزا/مستر‌کارت ارائه می‌دهند، شباهت زیادی به هم دارند. هر چند که این مورد نیز برای کاربر ایرانی با توجه به چگونگی تهیه ویزا‌کارت یا مستر‌کارت و ایجاد PayPal Account برای خود متفاوت است و هر یک از این دو راه حل می‌توانند هزینه‌های متفاوتی برای او داشته باشند.

جمع بندی

ویزا‌کارت/مستر‌کارت و پی پال هر دو روش‌هایی نوین برای پاسخگویی به طیف جدید و رو به گسترش نیازها به خصوص در دنیای اینترنت هستند. اما این دو دارای تفاوت‌های ماهوی و ساختاری و صد البته کاربردی زیادی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. از این رو چه به عنوان یک کاربر ایرانی در داخل کشور باشید، چه یک فرد مقیم در کشوری دیگر، باید از تفاوت‌های این دو راه حل و روش پرداخت آگاه باشید تا بتوانید از آن برای رفع نیازهای خود به عنوان یک خریدار یا فروشنده کالاها و خدمات استفاده کنید.
البته با توسعه روزافزون فناوری‌ها، روش‌های جدید پرداخت نیز از راه می‌رسند و شاید در آینده‌ای نه چندان دور، این دو روش پرداخت رقبای قدرتمندی را در مقابل خود شاهد باشند.