با وجود این که بسیاری از پرداخت های ارزی با ویزا کارت یا مستر کارت به صورت آنلاین انجام می شود، اما در برخی موارد، پذیرنده، درگاه پرداخت آنلاین (Merchant) ندارد و به جای آن فایلی را در اختیار شما می گذارد که حاوی یک فرم است. شما بایستی پس از دانلود فایل، آن را چاپ (پرینت) نمایید، سپس فرم موجود در آن را با خودکار پر نموده و اطلاعات مستر کارت یا ویزا کارت خود را در آن وارد کنید و زیر آن را امضا نمایید. پس از آن می توانید فرم پر شده را برای موسسه مربوطه پست یا فکس نموده و یا اسکن آن را برایشان ایمیل کنید.
بدین ترتیب بعد از رسیدن فرم به دست پذیرنده، آنها با اطلاعاتی که شما فرستاده اید، با استفاده از دستگاهی شبیه به ATM، مبلغ مورد نظر را از کارت شما کسر می کنند و بدین ترتیب پرداخت شما انجام می شود.
این روش اصطلاحاً پرداخت آفلاین نامیده می شود. بنابراین برای انجام یک پرداخت شما به یک کارت ارزی بین المللی مثل مستر کارت یا ویزا کارت نیاز دارید تا بتوانید اطلاعات پشت و روی کارت را در فرم مربوطه درج کنید و فرم پر شده را به روشی برای موسسه مورد نظر خود ارسال کنید.
همچنین دقت نمایید که در بسیاری از موارد، فایل PDF در قالب یک صفحه در یک سایت به شما نمایش داده می شود که نمی توان در آن چیزی را وارد نمود و از آنجا که در زیر آن امضا یا همان Signature وجود دارد، شما مطمئن می شوید که این صفحه مربوط به پرداخت آفلاین است. پس لازم است آن صفحه را که فایلی PDF است ابتدا پرینت نمایید و سپس اقدام به درج اطلاعات کارت روی آن نمایید.
پیش از آن که نمونه هایی از فرم های پرداخت آفلاین را بررسی نماییم، ابتدا تصویر پشت و روی یک ویزا کارت را با هم مرور می کنیم:

همانطور که در تصویر مشخص است، پشت و روی کارت اطلاعاتی وجود دارد که به شرح زیر هستند:
نوع کارت یا Card Type: منظور از نوع کارت در واقع نام شرکت صادرکننده کارت است. مشهورترین شرکت های ارائه دهنده خدمات صدور کارت عبارتند از:
MasterCard
Visa Card
American Express
بر روی فرم در مقابل نام کارت خود علامت بزنید.
شماره کارت: شماره ای ۱۶ رقمی است که بر روی کارت نوشته شده است و شما آن را باید در قسمت Card Number وارد کنید.
نام دارنده کارت: که تحت عناوینی مثل Name on Card ،Account Name ،Cardholder Name و Billing Name در فرم ها دیده می شود.
تاریخ انقضای کارت: که با نام هایی مثل EXP.Date، Expire Date، Good Thru خوانده می شوند. این تاریخ نیز روی کارت درج شده است.
کد سه رقمی پشت کارت:این عدد سه یا چهار رقمی با نام هایی مثل CV ،CVV2، CVC2 و Security Code شناخته می شود و معمولاً در پشت کارت درج شده است. در برخی فرم های پرداخت آفلاین ممکن است این عدد از شما خواسته شود.
Billing Address:آدرسی است که معمولاً در هنگام درخواست کارت (یا حساب بانکی پشتوانه کارت) به بانک ارائه می دهید. فرض تمامی فرم های پرداخت آنلاین این است که شما دقیقاً همان آدرسی را در هنگام پرداخت وارد نمایید که در هنگام درخواست کارت به بانک ارائه نموده اید. اما تجربه ما نشان می دهد که شما می توانید هر آدرسی را به عنوان Billing Address وارد نمایید. البته این آدرس بهتر است مربوط به ایران نباشد.
در پارسلی پرداخت پس از خرید کارت، یک آدرس در خارج از کشور در پنل بانکی کارت وارد می شود و این آدرس جهت ورود در فیلد Billing Address برای صفحات پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
حال دو نمونه از فرم پرداخت آفلاین را در تصویر زیر می توانید ببینید که بر اساس موارد فهرست شده در بالا و تصاویر پشت و روی کارت، می توانید دریابید که هر یک از این اطلاعات را در کجای فرم لازم است درج کنید:

در صورت نیاز به ویزا کارت می توانید از طریق صفحه خرید ویزا کارت یک کارت ارزی خریداری نمایید و با استفاده از اطلاعات آن، در تمامی صفحاتی که اطلاعات کارت های ارزی بین المللی را جهت خرید اینترنتی اقدام کنید و یا در فرم های پرداخت آفلاین از آن استفاده کنید.
شما همچنین می توانید با مراجعه به صفحات “پرداخت آنلاین با کارت های ارزی” و “انواع کارت های ارزی بین المللی” اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.