متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا موظف به قبولی در آزمون IMAT می‌باشند. هزینه این آزمون ۱۶۴ دلار است و می‌توانید آن را از طریق پر کردن فرم بالا پرداخت کنید.

روند ادامه تحصیل در برخی رشته‌های دانشگاهی مانند علوم پزشکی و جراحی با رشته‌های دیگر در کشور ایتالیا متفاوت است. متقاضیان این گروه از رشته‌ها، باید آزمون IMAT را با موفقیت پشت سر بگذارند و تنها با قبولی در این آزمون قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند. برای کسب اطلاعات در مورد دانشگاه‌ها و رشته‌هایی در کشور ایتالیا که به عنوان پیش نیاز اپلای به آزمون IMAT نیاز دارند، به صفحه Courses requiring IMAT مراجعه نمایید.

به منظور پرداخت هزینه ی آزمون IMAT توسط پارسلی پرداخت ،به این  صفحه  مراجعه نمایید.

ابتدا وارد سایت شده و در این سایت حساب کاربری ایجاد نمایید

سپس با اطلاعات کاربری خود وارد صفحه ی مربوط به ثبت نام آی مت IMAT شوید و اقدام به ثبت نام کنید.

بعد از ثبت نام و ثبت اطلاعات در این سایت لازم است که شما مبلغ ثبت نام را واریز نمایید و نیاز است که کارت ارزی داشته باشید.

حال برای اطلاعات بیشتر تکاتی را در این مقاله جمع اورده ایم که دانستن انها  الزامی است

آزمون IMAT در بیش از ۲۰ نقطه از جهان برگزار می‌شود. دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای امارات، ترکیه، قبرس و حتی ایتالیا سفر کنند.

نمره دهی

در این آزمون نمره کلی به این صورت محاسبه می‌شود که هر پاسخ درست ۵/۱ نمره و هر پاسخ نادرست ۴/۰- نمره خواهد داشت. سوالات بدون پاسخ نمره‌ای نخواهند داشت.

نمره کلی (حداکثر ۹۰) همراه با نمره هریک از بخش‌های استدلال منطقی، دانش عمومی، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی گزارش می‌شود.

*سرفصل های آزمون IMAT 2019 عبارت است از:

 • بخش نخست: ۱۰ سوال برای ارزیابی مهارت استدلال منطقی (مهارت حل مسأله، درک بحث، تحلیل اطلاعات و استنتاج) و ۱۲ سوال دانش عمومی (تا سال ۲۰۱۸ تعداد سوالات استدلال منطقی ۲۰ مورد و تعداد سوالات دانش عمومی تنها ۲ مورد بود)
 • بخش دوم: ۱۸ سوال زیست‌شناسی
 • بخش سوم: ۱۲ سوال شیمی
 • بخش چهارم: ۸ سوال فیزیک و ریاضی

بخش نخست: استدلال منطقی و دانش عمومی

بخش نخست، دانش عمومی و مهارت‌های فکری که دانشجویان به منظور موفقیت در یک دوره تحصیلی در بالاترین سطح نیاز دارند را ارزیابی می‌کند. این مهارت‌ها اساس همه تحصیلات دانشگاهی هستند که اغلب به حل مسائل جدید، درک بحث برای نتیجه‌گیری، تقویت یا دفاع از یک دیدگاه نیاز دارند.

دانش عمومی

سوالات دانش عمومی (General Knowledge) می‌تواند مربوط به موضوعات مختلف فرهنگی، شامل موضوعات ادبی، تاریخی، فلسفی، اجتماعی و سیاسی باشد.

این سوالات از مطالب مرتبط به موضوعات درسی استخراج نمی‌شوند، بلکه هدف آنها ارزیابی علاقه و دانش متقاضی در گستره وسیعی از موضوعات است. متقاضیانی که اخبار را پیگیری می‌کنند، شانس بیشتری برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها دارند.

استدلال منطقی

سوالات این بخش، مهارت‌های فکری، استدلالی و تحلیلی متقاضی، به ویژه توانایی پیگیری مراحل استدلال منطقی در موضوعات مختلف برای تشخیص استدلال‌های غلط در بحث، حل مسائل و تشخیص اطلاعات مرتبط از اطلاعات غیرمرتبط را ارزیابی می‌کند.

به طور خاص، دو نوع سوال استدلال منطقی وجود دارد:

 • تفکر نقادانه: سوالاتی که به استدلال با استفاده از زبان نوشتاری روزمره نیاز دارند. این پرسش‌ها بر مهارت‌های مورد استفاده برای درک و ارزیابی مباحثات متمرکز هستند.
 • حل مسأله: سوالاتی که به استدلال با استفاده از مهارت‌های محاسباتی و درک فضایی نیازمند هستند.

متقاضیان برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها باید رویکردی منطقی را به کار گیرند. هیچ دانشی در حوزه‌ای خاص مورد نیاز نیست و تمام اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به این سؤالات در خود سوال ارائه می‌گردد.

تفکر نقادانه

در این دسته از سوالات، ۷ نوع پرسش می‌تواند مطرح شود:

 1. خلاصه کردن نتیجه‌گیری اصلی
 2. نتیجه‌گیری
 3. تشخیص یک فرض
 4. ارزیابی اثر شواهد اضافی
 5. تشخیص خطا در استدلال
 6. تشخیص استدلال موازی
 7. اعمال اصول

حل مسأله

۳ نوع پرسش در بخش حل مسأله وجود دارد:

 1. انتخاب مرتبط
 2. پیدا کردن شیوه‌ها (رویه‌ها)
 3. تشخیص تشابه

اگرچه اکثر سوالات در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرند، برخی سوالات را می‌توان در بیش از یک دسته قرار داد.

بخش دوم: زیست‌شناسی

مباحثی که در بخش زیست‌شناسی مورد پرسش قرار می‌گیرند:

شیمی موجودات زنده

اهمیت زیست‌شناختی برهمکنش‌های ضعیف – مولکول‌های آلی در ارگانیسم‌ها و عملکردهای مرتبط با آنها – نقش آنزیم‌ها.

سلول، پایه حیات

نظریه سلولی – اندازه سلول – سلول‌های پروکاریوتی و یوکاریوتی، سلول‌های جانوری و گیاهی – ویروس‌ها.

ساختار و عملکرد غشاء سلول و انتقال از طریق غشاء – ساختارهای سلولی و عملکردهای خاص آنها – چرخه سلولی و تقسیم سلولی: میتوسیس و میوسیس – کروموزوم‌ها و نقشه‌های کروموزومی.

بیوانرژتیک

جریان انرژی سلول‌ها: ATP – واکنش‌های ریداکس (اکسایش-کاهش) در موجودات زنده – فتوسنتز، گلیکولیز، تنفس هوازی و تخمیر

تولید مثل و وراثت

چرخه حیات – تولید مثل جنسی و غیرجنسی – ژنتیک مندلی: قوانین مندل و کاربرد آنها – ژنتیک کلاسیک: نظریه کروموزومی وراثت و الگوهای وراثتی – ژنتیک مولکولی: ساختار و تکثیر DNA، کد ژنتیکی و سنتز پروتئین – DNA پروکاریوتی – ساختار کروموزوم یوکاریوتی – ژن‌ها و تنظیم بیان ژن.

ژنتیک انسانی: انتقال شخصیت تک‌عاملی و چندعاملی؛ بیماری‌های ارثی (غیرجنسی و متصل به کروموزوم X).

زیست‌فناوری: فناوری DNA بازپیوسته و کاربردهای آن.

وراثت و محیط زیست

جهش‌های ژنتیکی – انتخاب طبیعی و مصنوعی – نظریات تکاملی – مبنای ژنتیک تکامل.

آناتومی و فیزیولوژی جانوران و انسان‌ها

بافت‌های جانوری – آناتومی و فیزیولوژی سیستم‌ها در انسان‌ها و برهمکنش آنها – هم‌ایستایی (هومئوستازی).

بخش سوم: شیمی

مباحثی که در بخش شیمی مورد پرسش قرار می‌گیرند:

ترکیب ماده

حالت‌ها ماده؛ سیستم‌های همگن و ناهمگن؛ ترکیبات و عناصر – قوانین گازهای ایده‌آل.

ساختار اتمی

ذرات بنیادی؛ عدد اتمی و عدد جرمی، ایزوتوپ‌ها، ساختار الکترونی اتم‌های عناصر مختلف.

جدول تناولی عناصر

گروه‌ها و دوره‌ها؛ عناصر انتقالی – خواص دوره‌ای عناصر: شعاع اتمی، پتانسیل یونش، الکترون‌خواهی، خاصیت فلزی – روابط بین ساختار الکترونی، موقعیت در جدول تناوبی و خواص عناصر.

پیوند شیمیایی

پیوندهای یونی، کووالانسی و فلزی – انرژی پیوند – قطبیت پیوندها – الکترونگاتیوی – پیوندهای بین‌مولکولی.

مبانی شیمی غیرآلی

اصطلاحات و خواص اصلی ترکیبات غیرآلی: اکسیدها، هیدروکسیدها، اسیدها و نمک‌ها.

واکنش‌های شیمیایی و استوکیومتری

جرم اتمی و مولکولی، عدد آووگادرو، مفهوم مول و کاربرد آن، محاسبات استوکیومتری مقدماتی، موازنه واکنش‌های ساده، انواع واکنش‌های شیمیایی.

محلول‌ها

خواص حلالیت آب، انحلال‌پذیری، روش‌های اصلی بیان غلظت محلول‌ها – تعادل در محلول‌های آبی – سینتیک شیمیایی و کاتالیز.

اکسیداسیون و کاهش

عدد اکسیداسیون، مفهوم اکسیداسیون و کاهش – موازنه واکنش‌های ساده.

اسیدها و بازها

مفهوم اسید و باز – اسیدیته، خنثی و بازی محلول‌های آبی – مقیاس pH – هیدرولیز – محلول‌های بافر.

مبانی شیمی آلی

پیوندهای اتم‌های کربن و فرمول‌های ساختاری تجربی، مفهوم ایزومری. هیدروکربن‌های آلیفاتیک، آلیسیکلیک و آروماتیک – گروه‌های عاملی: الکل‌ها، اترها، آمین‌ها، آلدهیدها، کتون‌ها، کربوکسیلیک اسیدها، استرها، آمیدها – اصطلاحات شیمیایی.

بخش چهارم: فیزیک و ریاضی

فیزیک

مباحثی که در بخش فیزیک مورد پرسش قرار می‌گیرند:

اندازه‌گیری

اندازه‌گیری مستقیم و غیرمستقیم، کمیت‌های اصلی و فرعی، ابعاد فیزیکی کمیت‌ها، دانش سیستم متریک و سیستم CGS واحدها، واحدهای اندازه‌گیری فنی (یا عملی) و سیستم بین‌المللی یکاها (نام‌ها و روابط بین واحدهای اصلی و فرعی)، پیشوندهای سیستم‌های اندازه‌گیری (اسامی و مقادیر).

سینماتیک

کمیت‌های سینماتیک، انواع حرکت با تمرکز بر حرکت خطی یکنواخت و با شتاب ثابت؛ حرکت دایره‌ای یکنواخت؛ حرکت نوسانی (برای تمام حرکت‌ها: مفهوم و روابط بین کمیت‌ها).

دینامیک

بردارها و عملیات‌های برداری – نیروها، گشتاور‌های نیرو حول یک نقطه – گشتاور یک کوپل نیرو – ترکیب برداری نیروها – مفهوم جرم و وزن – شتاب ناشی از گرانش – چگالی و چگالی ویژه – قانون جهانی گرانش، قوانین اول، دوم و سوم حرکت – کار، انرژی جنبشی، انرژی پتانسیل – اصل بقای انرژی – ضربه و تکانه – اصل بقای تکانه.

مکانیک سیالات

فشار و واحد اندازه‌گیری آن (در SI و دیگر سیستم‌های یکاهای اندازه‌گیری) – اصل ارشمیدس – اصل پاسکال – قانون استوینو.

ترمودینامیک

دماسنجی و کالری‌متری – گرمای ویژه، ظرفیت گرمایی – مکانیزم‌های انتشار گرما – تغییرات حالت و گرمای نهان – قوانین گازهای ایده‌آل – قوانین اول و دوم ترمودینامیک.

الکتروستاتیک و الکترودینامیک

قانون کلمبو – میدان الکتریکی و پتانسیل الکتریکی – ثابت دی الکتریک – خازن‌ها – خازن‌های سری و موازی – جریان مستقیم – قانون اهم – اصول کیرشهف – مقاومت الکتریکی و مقاومت ویژه الکتریکی، مقاومت‌های سری و موازی – کار، توان، اثر ژول – مولدها – القای الکترومغناطیسی و جریان‌های متناوب – اثرات جریان‌های الکتریکی (گرمایی، شیمیایی و مغناطیسی).

ریاضیات

مباحثی که در بخش ریاضی مورد پرسش قرار می‌گیرند:

جبر و مجموعه‌های عددی

اعداد طبیعی، صحیح، کسری و حقیقی – مرتب‌سازی و مقایسه: مقیاس‌ها و نماد علمی. اعمال جبری و خواص آنها – کسرها و درصدها – توان با نمای حقیقی و کسری (گویا) و خواص آنها – جذر و خواص آن – لگاریتم‌ها (بر مبنای ۱۰ و e) و خواص آنها – ترکیبیات – بیان‌های جبری و چندجمله‌ای – حاصلضرب اصلی توان nام بسط‌های دوجمله‌ای – تجزیه چندجمله‌ای‌ها – کسرهای جبری – معادلات جبری و نامعادلات درجه اول و درجه دوم – دستگاه معادلات.

توابع

مفاهیم بنیادی توابع و نمایش ترسیمی (نمودار) آنها (دامنه، هم‌دامنه، اثر، بیشینه و کمینه، افزایش و کاهش و…) – توابع مقدماتی: توابع جبری صحیح و کسری؛ توابع نمایی، لگاریتمی و مثلثاتی – ترکیب و معکوس توابع – معادلات و نامعادلات مثلثاتی.

هندسه

چندضلعی‌ها و خواص آنها. دایره و محیط – اندازه‌گیری طول‌ها، مساحت سطوح و حجم‌ها – ایزومتری، تشابه و هم‌ارزی در صفحه – مکان‌های هندسی – اندازه‌گیری زاویه بر حسب درجه و رادیان – سینوس، کسینوس و تانژانت زاویه و مقادیر ویژه آنها – معادلات مثلثاتی – حل مثلثات – دستگاه مختصات کارتزین در صفحه – فاصله بین دو نقطه و نقطه میانی یک قسمت – معادله خط مستقیم – شرایط خطوط موازی و متعامد – فاصله نقطه تا خط – معادله دایره، سهمی، هذلولی، بیضی و بیان و نمایش آنها در صفحه کارتزین – قضیه فیثاغورث – قضیه‌های اول و دوم اقلیدس.

آمار و احتمالات

توزیع فراوانی و نمایش ترسیمی آن – مفهوم تجربیات و رویدادهای تصادفی – احتمال و فراوانی.

 

نمونه سوالات آزمون IMAT

در ادامه می‌توانید نمونه سوالات آزمون IMAT سال‌های گذشته و پاسخنامه آنها را دانلود کنید.

 

آزمونIMAT.2018

پاسخ

آزمونIMAT.2017

پاسخ

ازمونIMAT.2016

پاسخ