تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا 

بر اساس آمار رسمی که هر ساله از سوی معتبرترین مراجع ذیصلاح منتشر می گردد، تحصیل در اروپا همواره متقاضیان بسیار زیادی در سطح دنیا داشته است. این آمار نشان می دهند که تعداد بسیار زیادی از دانشگاه های معتبر دنیا با رنکینگ بسیار بالای علمی و کیفیت آموزشی بالا در کشورهای اروپایی واقع شده اند. تحصیل در اروپا مزایای بسیار زیادی دارد و موجب تقاضای بسیار زیاد علاقه مندان به تحصیل در این کشورها شده است. 

آیا مشتاق هستید تا خود را از بار سنگین هزینه های شهریه در مقطع دکترا خلاص کنید؟ در آن صورت خوشحال خواهید شد که از کشورهایی که دوره های دکترا در آنها در عین پیشرو بودن در سطح جهانی، رایگان می باشد، مطلع شوید. همانند بسیاری از دانشجویان، شما نیز می توانید تحصیلات خود را به صورت رایگان یا با هزینه های نسبتا پایین در کشورهای آلمان، فرانسه، دانمارک، فنلاند یا سوئد، در موسساتی در سطح جهانی ادامه دهید.

۱. تحصیل در مقطع دکترا (PhD) در آلمان

کشور آلمان به خاطر استانداردهای علمی قوی، استانداردهای بالای زندگی و نداشتن شهریه (صرف نظر از ملیت) شهرت دارد. در واقع، ۴۳ مورد از دانشگاه های آلمان از جمله دانشگاه صنعتی مونیخ (رتبه ی ۶۰ ام)، دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ (رتبه ی ۶۶ ام) و دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانیز مونیخ (رتبه ی ۷۵ ام) میان ۶۵۰ دانشگاه برتر جهان در لیست رتبه بندی QS دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ قرار دارند. شهرهای آلمان میان بهترین شهرهای دانشجویی جهان در لیست QS قرار دارند، از جمله برلین که موزه ی سوسیس کاری (Currywurst Museum) را در خود جای داده است و شهر مونیخ که به خاطر جشنواره بزرگ آبجو یا جشن اکتبر (Oktoberfest) که هر ساله میزبان آن است، معروف می باشد.

۲. تحصیل در مقطع دکترا (PhD) در فرانسه

کشور فرانسه با ۱۱ دانشگاه در رنکینگ ۲۵۰ دانشگاه برتر QS، از جمله دانشگاه های l’Ecole Normale Supérieure de Paris (رتبه ی ۲۰ ام جهان) و  l’Ecole Polytechnique (رتبه ی ۴۰ ام)، دوره های پی اچ دی در دانشگاه های دولتی اش را با هزینه های بسیار پایین ارائه می دهد. اگرچه هزینه ها در یک Grande École (سیستم آموزش عالی فرانسه در حوزه های علوم و فناوری) ممکن است بالاتر باشد، اما دانشگاه های دولتی فرانسه در سال متعهد به پرداخت یک هزینه ی اسمی معادل با مبلغ ۴۰۰ یورو (۴۴۰ دلار آمریکا) می باشند. شهرهای دانشجویی برتر فرانسه لیون، تولوز و قطعا پاریس هستند که به خاطر هزینه ی پایین شهریه و تمرکز بالای دانشگاه های بین المللی در شاخص بهترین شهرهای دانشجویی در رتبه های بالا قرار گرفته اند.

۳. تحصیل در مقطع دکترا (PhD) در دانمارک

دانشگاه های دانمارک سالیانه، ۳,۶۰۰ کرون دانمارک (معادل ۵۰۰ دلار) را به دانشجویان دکترا پرداخت می کنند و سیستم آموزشی کشور دانمارک بیشتر یک مدل آموزش عالی جامع می باشد. این شهر در شاخص بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۶، در رتبه ی ۲۷ ام قرار دارد و پایتخت آن شهر کپنهاگ، به خاطر سیاست های پیشرفته، سطح پایین آلودگی و صحنه های هنری و فرهنگی پویا و همچنین وجود دانشگاه کپنهاگ که در رتبه ی ۶۹ ام رتبه بندی QS قرار دارد، شناخته شده است.

۴. تحصیل در مقطع دکترا (PhD) در فنلاند

فنلاند در شاخص بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۶ در جایگاه ۳۴ ام قرار دارد. پایتخت این کشور شهر هلسینکی دو تا از ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان، یعنی دانشگاه هلسینکی و دانشگاه Aalto را در خوی جای داده است و در گزارش نظرسنجی هزینه های زندگی موسسه ی مرسر (Mercer)، به عنوان مقرون به صرفه ترین پایختت میان سرزمین های شمالی شناخته شده است. همچنین فضای باز گسترده در فنلاند، پدیده های طبیعی فوق العاده همانند خورشید عجیب نیمه شب، شفق قطبی خیره کننده که آسمان شب فنلاند را حدود ۱۰ تا ۲۰ شب از یک سال روشن می کند، از ویژگی های بارز این کشور می باشد.

۵. تحصیل در مقطع دکترا (PhD) در سوئد

سوئد یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا است که بالاترین درصد انرژی تجدید پذیر را دارد، و دارای بیش از ۲۹ پارک ملی مجلل و ۴,۰۰۰ ذخایر طبیعی است. سیاست های پیشرفته برای انرژی تجدید پذیر در سیستم آموزش عالی این کشور نیز  منعکس شده است. شهریه ی در سوئد برای همه ی دانشجویان مقطع دکترا رایگان است و چند بورسیه برای پوشش دادن هزینه های زندگی نیز در برخی از موسسات سوئدی از جمله برخی از دانشگاه ها موجود هستند. ۸ دانشگاه سوئد، از جمله دانشگاه Lund (در رتبه ی ۷۰ ام جهان) و دانشگاه KTH Royal Institute of Technology (در رتبه ی ۹۲ ام جهان) میان ۳۲۰ دانشگاه برتر در رنکینگ Qs قرار دارند.

پاسخی بگذارید