اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

دانشگاههای با رنکینگ جهانی بالا کانادا و شرایط خوب تحصیلی این دانشگاهها و البته امکان گرفتن اقامت کانادا بعد اتمام تحصیل، مواردی است که همه ساله تعداد زیادی متقاضی تحصیلی را راهی کانادا میکند

قبل از اقدام برای این کار، توصیه میکنیم حتما با افرادی که این راه را رفته اند و تجربه کسب کرده اند مشورت کنید؛ بخصوص اگر بتوانید با افرادی هم رشته خود که این مسیر را طی کردهاند، در این زمینه مشورت کنید. یکی از سایتهایی که میتواند کمک زیادی به شما در این راستا بکند، Linkedin است. حتما در این سایت پروفایل خود را تشکیل داده و با افرادی که در رشته مورد نظر شما در حال تحصیل یا کار در کانادا هستند، ( بخصوص آنهایی که قصد گرفتن اقامت کانادا را بعد اتمام تحصیل دارند.) ارتباط برقرار کرده و از مشورت با آنها کمک بگیرید. از بازار کار رشته ای که انتخاب کرده اید بپرسید، مطمئن باشید مفید خواهد بود. همچنین برآوردی از هزینه داشته باشید. هزینه زندگی در شهر مورد نظرتان، هزینه تحصیل در رشته مورد علاقه، هزینه ثبت نام و …. .

نکته ای دیگر برای دوستانی که هنوز دانشجو هستند و قصد دارند برای مقطع بعدی پذیرش بگیرند، این است که اولا” تمام سعی خود را جهت گرفتن نمرات و معدل بالاتر بخصوص در دروس تخصصی بکنید.داشتن معدل بالا در گرفتن پذیرش از دانشگاههای خوب خارج از ایران بسیار موثر است و گاهی شرط لازم است. ثانیا” از آنجاییکه شما برای پذیرش از دانشگاه ههای کانادا، نیاز به مدرک زبان IELTS دارید، حتما شروع به خواندن زبان و گرفتن نمره مورد نظر در آیلتس کنید.

حال اگر تصمیم خود را گرفته اید و مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای کانادا هستید، باید بدانید که اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا به شرایط دانشگاه و وضعیت آن بستگی دارد ولی مواردی هستند که به طور کلی در اکثر دانشگاهها نه تنها کانادا بلکه سایر کشورها یکیست. در این مطلب سعی بر این شده است تا این موارد گفته شود.

یادآور میشویم در این مطلب بیشتر افرادی که مقیم یا سیتیزن کانادا نیستند و میخواهند از خارج از کانادا برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای کانادا اقدام کنند، مد نظرقرار داده شده است.

مدارک مورد نیاز برای اقدام به (Statement of Purpose)گرفتن پذیرش از دانشگاه ها به صورت کلی ( ممکن است برای بعضی رشته ها به طور تخصصی مواردی اضافه یا کم شود که بهترین راه چک کردن سایت دانشگاه مدنظرتان است.):
الف- مقطع لیسانس:

۱. مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم. (معدل حداقل ۱۷)

۲. مدارک زبان TOEFL, iBT: 90; CBT: 230; PBT: 570 و یا IELTS:6.5

 نکته: متقاضیان دارای معدل بالای هجده و نمرات بالا در دروس اصلی دبیرستان در صورتی که نمره زبان پایین تر از نمره مورد نظر داشته باشند، می توانند همچنان پذیرش غیر مشروط گرفته ولی یک ترم زبان بخوانند.

۳. ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی (Official Transcript): ریز نمرات مقطع قبلی برای پذیرش مقطع بالاتر. همینطور اگر دانشجوی سال آخر باشد ریزنمرات رسمی تا آخرین نمره ترم جاری.

ب- مقطع فوق لیسانس:

۱. مدرک زبان انگلیسی  IELTS یا TOEFL :

(IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)

دقت کنید حتما حداقل نمره زبان را برای رشته و گرایش مورد نظر خود قبلا از سایت دانشگاه مورد نظرتان چک کرده باشید.

۲. چک کردن حداقل نمره معدل مورد نیاز برای مقطع و رشته مورد نظر شما از سایت دانشگاه. ( معمولا” معدل مورد نیاز حداقل ۱۶ میباشد.)

۳. مدرکGRE  برای رشته های فنی و مهندسی و ساینس و مدرک GMAT برای رشته های مالی و بیزنسی

۴. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی (دانشنامه): مدرک کارشناسی برای اپلای ارشد، ارشد برای دکترا و مدرک دکترا برای پستداک

۵. رزومه

۶. مقالات علمی و کتاب و ترجمه کتاب (ضروری نیست ولی در گرفتن پذیرش بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی خیلی کمک کننده و گاهی بدون آن غیر ممکن است.). معمولا داشتن مقاله یا حتی نشان دادن اینکه بر روی یک مقاله کار میکنید و در دست تهیه است، قطعا نشان دهنده علاقه و توانایی شما برای انجام تحقیق در آن زمینه خواهد بود. این چیزی است که معمولا از یک دانشجوی علاقه مند به تحصیلات تکمیلی انتظار می رود.

۷. ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی (Official Transcript): ریز نمرات مقطع قبلی برای پذیرش مقطع بالاتر. همینطور اگر دانشجوی سال آخر باشد ریزنمرات رسمی تا آخرین نمره ترم جاری.

۸. توصیه نامه اساتید (Letter of Recommendation)/ معرفی نامه اساتید: این فرم ها در سایت دانشگاه موجود است.

۹. پروپوزال: پیش نویس طرح تحقیقی توجیهی شما خواهد بود، بر مبنای علاقمندی و پ‍ژوهش های شما که باید مبتنی بر فرضیه های علمی و استنتاجات تحقیقاتی باشد و در واقع بر اساس پروپوزال شما میتوانید گرایش مورد علاقه خودتان را برای انجام تزتان را تعیین کنید و همچنین اگر قبلا فعالیت و یا تحقیقاتی داشتید پروپوزال شما نشان دهنده میزان سابقه فعالیت قبلی شما خواهد بود. دقت کنید پروپوزال نباید خیلی خسته کننده و طولانی باشد.

هنگامی که با استاد مورد نظر خود میخواهید از طریق ایمیل تماس برقرار کنید، بهتر است پروپوزال خود را به ایمیلی که میفرستید attached کنید.

مراحل گرفتن پذیرش دانشجویی به طور کلی:

۱. انتخاب دانشگاه مورد نظر:

بر اساس رشته و گرایش مورد نظرتون، اعتبار دانشگاه، اینکه کدام دانشگاه گرایش مورد نظر شما را دارد و یا کدام دانشگاه در این زمینه قویتر عمل میکند، اینکه شهری که در ان دانشگاه قرار گرفته کدام است، هزینه های تحصیل دانشگاه و هزینه های زندگی در آن شهر چگونه است، چقدر امکان گرفتن کمک هزینه تحصیلی از ان دانشگاه میرود؟، پذیرش راحتتر و سریعتر، امکان پیدا کردن شغل و گرفتن جاب افر در ان شهر در صورت تمایل به ماندن در کانادا ( البته نه اینکه پیدا کردن شغل در سایر شهرهای دیگر کانادا امکان نداشته باشد و یا سخت باشد ولی بهر حال راحتی حالتی که در همان شهر تحصیلی خود موفق به گرفتن شغل بشوید را قطعا نخواهد داشت.)، همگی اینها موارد مهمی هستند که در انتخاب دانشگاه مورد نظر باید مد نظر قرار داد.

نکته: دقت کنید انتخاب دانشگاههای خیلی مطرح دنیا گاهی درس خواندن را برای شما سختتر خواهد کرد. بخصوص که در کشوری جدید و سیستم آموزش متفاوتی ( اکثر کار به عهده خودتان است) وارد میشود و هزینه های زندگی سختی ها را بیشتر میکنند. پس خیلی حساس نباشید که مثلا گرفتن پذیرش از دانشگهای رتبه دهم دنیا خیلی بهتر از رتبه ۱۰۰ دنیاست. بخصوص که رتبه دانشگاهها گاها کلیست و بیشتر دقت در قوی کار کردن دانشگاه و داشتن فاند های بیشتر دانشگاه در گرایش مورد نطر خود داشته باشید.

۲. پیدا کردن اساتیدی که در زمینه رشته و گرایش های مورد نظر شما برای تحصیل کار کرده باشد به کمک سایت دانشگاه، و تماس با اساتید از طریق ایمیل. ( البته این موارد برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی است.). انتخاب استاد یکی از مهم ترین بخش های گرفتن پذیرش میباشد. باید بدانید که در دانشگاههای کانادا هم بمانند خیلی از دانشگاههای دنیا راضی بودن شما از تحصیل در دانشگاه تا حد زیادی به استاد یا سوپروایزر شما بستگی دارد. اینکه چقدر در زمینه ای که کار میکنید اطلاعات داشته باشد تا در حین انجام تز شما را بتواند بدرستی راهنمایی کند. چقدر از لحاظ مالی شما را در انجام تزتان ساپورت کند و خیلی مسایل ریز دیگر از اخلاق و خصوصیات شخصی وی گرفته تا مسایل دیگر بسیار در تحصیل شما موثر خواهدبود. پس سعی کنید تا آنجایی که میتوانید کاملا در این زمینه پرس و جو کنید.

نکته: از فرستادن ایمیل های با متن تکراری و به صورت همزمان به تعداد افراد زیاد به شدت خودداری کنید.

دانشجویانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی مایل به ادامه تحصیل هستند و رزومه بسیار قوی بخصوص در بخش آکادمی و مقالات ISI یا ترجه کتاب و … دارند، توجه داشته باشید که از طریق ایمیل و البته بعد جلب نظر استاد میتوانید تقاضای Grant ( نوعی از کمک هزینه مالی که توسط استاد به دانشجو داده میشود.)، بکنید. البته این مورد کاملا به روزومه شما و اینکه در آن زمان استاد شما پروژه ایی در دست داشته باشد که بودجه ای برایش در نظر گرفته شده و هنوز کسی آنرا به عهده نگرفته است، دارد. البته این پروژه معمولا تز شما خواهد بود.

۳. ترجمه مدارک تحصیلی و سایر مدارکی که مورد نیاز است.

۴. پرکردن تقاضانامه دانشگاه (Application form) : این فرم به صورت آنلاین در سایت دانشگاه مورد نظرتان باید پر شود.

۵. پرداخت هزینه اپلای  (Application fee): مقدار این هزینه بسته به دانشگاههای مختلف در کانادا بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار است.

چگونگی پرداخت اپلیکیشن فی: اگر از طریق وکیل این کار را انجام میدهید که این کار را مانند سایر بخش ها وکیل برای شما انجام میدهد. اگر خودتان اپلای میکنید میتوانید از طریق دوستان یا آشنایتان که داراری کردیت یا مستر کارت هست پرداخت کنید یا اینکه باید کردیت کارت Prepaid تهیه کنید.

۶. ارسال مدارک به دانشگاه: تمامی مدارکی که تهیه کردید را باید از طریق پست به دانشگاه مورد نظر خود بفرستید. آدرس مورد نظر در سایت دانشگاه مشخص شده است.

۷. در صورت گرفتن پذیرش و Offer letter اقدام برای گرفتن ویزای دانشجویی کانادا.

این بخش میتوان گفت تقریبا نیمی از کار گرفتن پذیرش است و امکان رد شدن و نگرفتن ویزا زیاد است.

بعضی مواردی که به گرفتن ویزا کمک میکنند:

۱. پذیرش شما از دانشگاههای معتبر کانادا باشد.

۲. فاصله زیادی بین تحصیل مقطع قبلی و گرفتن پذیرش نباشد و یا دلایل محکمی برای ادامه تحصیل در رشته مورد داشته باشید.

۳. ترجیحا در رشته ای که قبلا در ایران یا در دانشگاه های کشور های دیگه درس خوانده اید دوباره در همان مقطع و در همان رشته پذیرش نگیرید. یا حداقل گرایش متفاوتی باشد و برای کارتان دلیلی داشته باشید که مثلا چرا دوباره با وجود داشتم مستر در این رشته باز خواهان گرفتن مستری دیگر در همین رشته هستید.

۴. آوردن دلایل محکمی برای اینکه بعد ادامه تحصیل به کشور خود باز میگردید.

زمان مناسب برای اپلای کردن:

معمولا دانشگاه ها در یکسال، دو نوبت پذیرش دارند؛ پاییز/fall و بهار/ spring که بسته به دانشگاهdeadline های مختلفی دارند. در این مورد هم بهترین راه چک کردن سایت خود دانشگاه مربوطه است.

آزاد کردن مدرک تحصیلی تان از دانشگاههای ایران:

برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری نیاز به ارائه دانشنامه رسمی فارغ التحصیلی بوده که با توجه به شرایط دانشگاهی، زمان دریافت آن پس از فارغ التحصیلی متفاوت است. اگر در زمان اپلای هنوز دانشجو هستید می توان با ریزنمرات تحصیلی رسمی که قابل ترجمه می باشد، اقدام به اپلای کرد و هنگام ثبت نام مدرک دانشنامه ارائه داد. مراحل دریافت ریزنمرات و دانشنامه بسته به نوع دانشگاه ( آزاد یا دولتی) و مدرک متفاوت است. 

 هزینه تحصیل در دانشگاههای کشور کانادا

شهریه هر دانشگاه در کشور کانادا برای دانشجویان بین المللی متفاوت میباشد و بستگی به رشته و مقطع و دانشگاهی دارد که در آن تحصیل خواهید کرد. علاوه بر این هزینه های خرید کتاب، غذا، محل سکونت، درمان و بهداشت، لباس، تفریحات و… را باید در نظر بگیرید.

نکته: هزینه های زندگی در کانادا ( بجز هزینه دانشگاه) بسته به شهر محل سکونت و استایل زندگی شما می تواند بسیار متفاوت باشد ولی می توان از حدود ۱۲۰۰۰ دلار کانادا تا ۲۴۰۰۰ دلار کانادا را برای هر سال تخمین زد.

هزینه بیمه پزشکی در کشور کانادا برای دانشجویان اینترنشنال:

در کشور کانادا در بعضی ایالت ها مانند بریتیش کلمبیا و آلبرتا، دانشجویان بین المللی تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار خواهند گرفت. اما ایالت های دیگری مانند آنتاریو و کبک، این دانشجویان را تحت پوشش مراقبتهای بهداشتی قرار نمی دهند و دانشجویانی که قصد تحصیل در این ایالتها را دارند بایداز طریق شرکتهای بیمه خصوصی بیمه خریداری کنند. دانشجویان بین المللی دانشگاههای انتاریو به غیر از دانشگاه  وینزور میتوانند در طرح بیمه سلامتی دانشگاه ثبت نام کنند.

اجازه کار در حین تحصیل:

به هنگامی که در کانادا مشغول تحصیل هستید، می توانید به مدت تعیین شده ای در هفته کار بکنید و در واقع اجازه کار (هر چند کم) در کانادا را دارید که تا حد زیادی می تواند کفاف هزینه های زندگی شما را بدهد ولی صرفا نمی توان بر روی آن حساب کرد زیرا اولا درآمد اش کم است و دوما حداقل ۳-۴ ماهی طول می کشد تا کار پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید